جراحی بینی

راهنمای کامل برای انتخاب جراح بینی،چگونه جراح بینی خود را انتخاب کنید؟استانداردهای زیبایی بینی.عمل بینی کج نیازمند تبحر است و گرنه عود میکند.

بخش نخست

1-راهنمای کامل برای انتخاب جراح بینی،چگونه جراح بینی خود را انتخاب  کنید؟استانداردهای زیبایی بینی.عمل بینی کج نیازمند تبحر است و گرنه عود میکند.عمل بینی دشوارترین عمل زیبایی بدن است. اگر در مورد انتخاب جراح برای عمل بینی حساسید.جراحی را انتخاب کنید. که تمام معیار های زیر را داشته باشد.

2-به هر دو روش عمل بینی بسته و باز تسلط کامل داشته باشد.چون در برخی موارد عمل باز و نیز رتوش آن باید از برشهای داخل بینی  و تکنیکهای عمل بسته استفاده کرد.برای اینکار جراح باید بتواند از سوراخ کوچک بینی عمل کند.  که نیازبه مهارت بسیار زیاد و دانش تیوری فراوان از عمل بسته دارد.

3- هم از لحاظ عملی ماهر باشد. هم دانش علمی و تیوری بالایی داشته باشد.چون اگر حین عمل اتفاقات پیش بینی نشده رخ دهد. بتواند با انها مقابله کند.

4- حداقل 10 سال سابقه عمل بینی داشته باشد.

5- تحقیق کنید. و به خود جراح تاکید کنید.  که دستیارانتان عمل میکنند یا خودتان.جدا از انتخاب جراحی که عمل را به دستیارش میسپارد حذر کنید.

6- از انتخاب جراحی که بیش از 30 تا 35 عمل در هفته انجام میدهد حذر کنید.چنین جراحی نمیتواند  وقت و انرژی زیادی برای طراحی نقشه  عمل  و نیزمدت زمان خود عمل و اگر لازم شود. برای عمل رتوش شما صرف کند.

بخش دوم

7- جراحی را برگزینید.  که برای عملهایش از قبل نقشه عمل طراحی میکند. و حین عمل مطابق آن پیش میرود.این کار از حوادث ناخواسته و از یاد بردن برخی کارها که باید انجام شود. پیشگیری میکند.همچنین سبب میشود نتیجه عمل قابل پیش بینی شود. و مثل نقشه طراحی عمل درآید.

8- عمل بینی خود را به جراحی بسپارید. که علاوه بر اندازه گیری  زوایا و ابعاد بینی بر روی عکسهای شما مستقیما با خط کش و گونیا و کولیس روی صورتتان این اندازه گیریها را انجام بدهد.

9- به جراحی اعتماد کنید. که روز قبل از عمل شما را برای ویزیت مجدد قبل از عمل فرا میخواند.این ویزیت نقش بسیار مهمی دارد. و باعث میشود. در بسیاری موارد جراح خوب تغییراتی در نقشه عمل بینی شما ایجاد کند.

10- عمل بینی جراحی است که انجام دادن آن بسیار ساده است. لیکن پرفکت(عالی) انجام دادن آن بسیار سخت است.

11- پرفکت (عالی)انجام دادن جراحی زیبایی بینی بسیار سخت است. بنابراین جراح باید از آی کیو بسیار بالا برخوردار باشد.برای پی بردن به ضریب هوشی جراحتان در مورد نمرات تحصیلی هم پز شکی عمومی و هم دوره تخصصی ایشان تحقیق کنید.فراموش نکنید که دروس دوره پزشکی عمومی خیلی سخت تر از دروس دوره تخصصی است. بنابراین بسیار بهتر و بیشتر از نمرات  دوره تخصص ضریب هوشی پزشک را نشان میدهد.

عمل بینی کج

عمل بینی کج دشوار ترین نوع رینوپلاستی است بویژه اگر  در سن کودکی   ایجاد  شده باشد.چون هم اصلاح کامل کجی بینی تقریبا غیر مممکن است  و هم احتمال عود آن وجود دارد.عمل بینی کج نیازمند تبحر است و گرنه عود میکند.برش استخوان در بینی کج متفاوت از سایر انواع است.

 

از چه سنی میتوان عمل را انجام داد؟

اگر چه بطور معمول گفتنه میشود. دختران را از 15 سالگی و پسران را از 17 سالگی میتوان عمل کرد.لیکن واقعیت این  است. که فرد باید به بلوغ جنسی و نیز قدی کامل رسیده باشد.برای در یافتن اینکه به بلوغ قدی رسیده اید. کافیست هر ماه قد خود را اندازه بگیرید.هر گاه قد شما بمدت 6 ماه ثابت ماند. آنگاه زمان عمل شماست.

آیا در زمان پریود میتوان جراحی کرد؟

در زمان پریود بدلیل تغییرات هورمونی(کاهش شدید استروژن و پروژسترون) بدن در حالت هیپوکوآگولیتی(کاهش  انعقاد خون)است.که بدلیل کاهش فاکتورها و مواد انعقادی است. بنابراین مانند هر عمل غیر اورژانس دیگری باید تا پایان پریود صبر کرد.کاهش انعقاد خون سبب تشدید خونریزیهای مزاحم حین عمل میشود.

مراعات های قبل از جراحی

اگر تحت درمان با آسپیرین و و یتامین E و امگا 3 و داروهای گیاهی مانند زنجبیل .جینسینگ و …….هستید. باید از 2 هفته قبل از عمل با مشورت پزشک تجویز کننده مصرف آنها را قطع نمود.زیرا باعث تشدید خونریزی حین عمل مشود.

آیا تامپون بعد از عمل اجباری است؟

خوشبختانه در جراحی بینی مدرن جز موارد استثنا تامپون جایی ندارد.به جای آنها از لوله های پلاستیکی توخالی به نام استنت دویلن که هوا از وسط آن عبور میکند. و به حلق میرسد. استفاده میشود.خارج کردن آنها نیز بسیار آسان است.

مدت استراحت بعد از جراحی

استانداردهای زیبایی بینی و صورت چیست؟و چه نقشی در عمل بینی مدرن دارد؟

تعریف زیبایی

زیبایی و حس زیبا دوستی از آغاز پیدایش آدمی با زندگی او همراه بوده است. ( اشاره ای به داستان هابیل و قابیل ).واژه زیبایی را مشکل بتوان معنا کرد. ولی می توان در مفهوم کلی آن را به معنای وجود نظم و تناسب و هماهنگی بین بخش‌های مختلف یک عضو و نیز هماهنگی آن عضو با سایر اعضای پیرامون در نظر گرفت.

سابقه استانداردهای زیباشناسی

 تا دو دهه پیش استانداردها و معیارهای مشخصی برای تشخیص این نظم و تناسب و هماهنگی موجود نبود. و معیارها بیشتر دلبخواهی بودند. ولی طی ۲۰ سال گذشته همراه با رویکرد و اقبال گسترده مردم تمامی جهان به سمت زیبایی و جراحی زیبایی، استاندارد های ثابتی برای هر یک از اعضای بدن و به ویژه صورت و بینی به دست آمد. که به ترتیب جداگانه طرح می‌شوند.به عبارت دیگر جراحی زیبایی مدرن بینی بر پایه استانداردهای زیباشناسی و با اندازه‌گیری و محاسبه و طراحی دقیق انجام می‌شود.

چرایی اهمیت بینی در زیبایی

بینی به دلیل واقع شدن در مرکز صورت نقش کلیدی و محوری در زیبایی چهره ایفا می کند. به طوریکه هرگونه دفرماسیون و بدشکلی و نافرمی آن می تواند بر زیبایی و حالت اعضای دیگر چهره مانند گونه، لبها،  فک و به ویژه چشم‌ها تاثیر منفی چشمگیری داشته باشد. و زیبایی آنها را زائل و کمرنگ کند.

به عنوان نمونه پهن بودن یا برجستگی استخوان پشت بینی به اصلاح قوز بینی با عث نزدیکتر شدن چشم ها به هم و گرفتگی کل صورت می گردد.

به همین ترتیب ترمیم و برطرف کردن عیوب فوق سبب فاصله گرفتن چشم ها از هم و گشادگی و باز شدن کل صورت می گردد. البته در این زمینه استثنائات نادری هم وجود دارد برای مثال زنانی که در عین داشتن قوز بینی دارای چشمانی درشت و جذاب در حالت بدون میکاپ می باشند. ممکن است بعد از ترمیم و برداشتن برجستگی استخوانی از جذابیت چشمانشان به نحو محسوسی کاسته شود.

به عنوان یک قاعده کلی بینی نا زیبا یک چهره زیبا را به آسانی نازیبا می سازد ولی عکس آن صادق نیست یعنی یک بینی زیبا نمی تواند یک صورت نازیبا را زیبا سازد.

بینی زیبا

بینی خوش فرم و زیبا باید عرضش نسبت به طول کم باشد.

طول و عرض آن در مقایسه با طول و عرض صورت کم باشد، و در وضعیت نیمرخ فاصله آن از صورت یعنی جلو زدگی بینی از صورت محدود باشد. و این فاصله یعنی جلو زدگی بینی از صورت در دو انتهای بالایی و پایینی بینی حدود ۲ میلی متر بیشتر از بقیه بینی باشد، و بینی شیب بسیار ملایم یا همان نیمه فانتزی داشته باشد.

ویژگی بینی زیبا

به طور کلی یک بینی زیبا دو ویژگی کلی باید داشته باشد.

اول آن که کوچک باشد. دوم آنکه مو زون و خوش فرم باشد. به عبارت دیگر بینی در صورت گم باشد.

از لحاظ اصول و استانداردهای زیبایی، چیزی تحت عنوان بینی بزرگ و زیبا وجود ندارد.

تعریف موزونی

یک بینی موزون را از دو لحاظ می‌سنجند. یکی در مقایسه با سایر بخش‌های صورت. و دوم مقایسه بین بخش‌های مختلف بینی که هر کدام استانداردهای خاص خود را دارد.

هرگونه انحراف و تغییر چشمگیر از این استانداردهاو معیارها بینی را  ناموزون می سازد.

استانداردهای زیبایی بینی و صورت که در عمل بینی باید مورد توجه قرار گیرند:

استانداردهای زیبایی بینی

بخش نخست

*نیم رخ صورت را می‌توان به سه قسمت تقسیم نمود.قسمت بالایی که شامل پیشانی بوده. و از خط رویش موها تا ابتدای بینی ادامه می‌یابد.قسمت میانی که شامل بینی است.قسمت پایینی که از انتهای بینی تا چانه ادامه می‌یابد. و شامل لب‌ها و چانه می باشد.

در صورت های معمولی قسمت مربوط به بینی کمی کوچکتر از قسمت پیشانی و قسمت پیشانی نیز کمی کوچکتر از قسمت پایینی صورت است.در صورت های بسیار جذاب بینی حدود ۱۱.۶ دهم میلی متر کوتاه تر از قسمت پایین و ۶ .۳۲ میلی متر کوتاه تر از قسمت پیشانی است.به عبارت دیگر اگر بینی تا حد معینی نسبت به دو قسمت دیگر صورت کوتاه‌تر باشد. صورت جذاب تر است.در جراحی زیبایی بینی باید به این مورد توجه کرد.

 *در صورت های معمولی طول عمودی گوش ها بزرگتر از طول عمودی بینی می باشد. هرچه این اختلاف اندازه کمتر باشد. صورت جذاب تر می شود. به نحوی که در زنان بسیار جذاب این اختلاف اندازه حداقل ممکن می باشد.به عبارت دیگر در زنان بسیار جذاب گوشها و بینی کوچک و در عین حال تقریبا هم اندازه اند.

بخش دوم

*در صورت های بسیار جذاب فاصله بین چشم ها ۴ تا ۵ میلیمتر بیشتر از پهنای قاعده بینی می باشد. این بدان معناست که صورت هایی که در آنها چشم ها تا حد معینی از هم فاصله دارند. نسبت به صورت هایی که دارای چشمان نزدیک به هم هستند جذاب ترند..البته این معنای دیگری هم دارد. و آن اینکه اگر قاعده بینی یا به اصطلاح ته بینی یا همان فاصله بین پرده های دوطرف بینی تا حد معینی کوچکتر از فاصله بین دو چشم باشد. صورت جذاب تر می باشد.

توصیه می کنم این مقاله را مطالعه کنید.  برداشت چربی گردن

*عرض لبها معادل 1.5 برابر قاعده بینی است.با این حال این نسبت فقط در 20  درصد انسانها وجود دارد.در 60 درصد موارد این نسبت بیشتر از  1.5 برابر است.در 20 درصد موارد این نسبت کمتر از 1.5 برابر است.در اکثر افراد جذاب عرض لبها 11 میلیمتر بیشتر از 1.5 برابر عرض قاعده بینی است. 

* عرض صورت که فاصله بین دو گوش است.  چهار برابر عرض  قاعده بینی میباشد.ولی این نسبت فقط در 37 درصد افراد دیده میشود.عرض صورت در 39 درصد  افراد بیشتر  از جهار برابر  عرض قاعده بینی است. و در 24 درصد افراد کمی کمتر از چهار برابر  قاعده بینی است.

*در افراد جذاب  عرض چشم 3 تا 4 میلیمتر بیشتر از عرض قاعده بینی است.

استانداردهای زیبایی صورت بخش نخست

*پهن ترین عرض صورت فاصله عرضی مابین استخوانهای گونه چپ و راست میباشد.فاصله عرضی مابین استخوان گیجگاهی چپ و راست مساوی فاصله عرضی بین گونه هاست.فاصله عرضی مابین زاویه فک چپ و راست 10 درصد کمتر از دو فاصله عرضی قبلی میباشد..

* زاویه مابین بزرگترین طول لاله گوش و خط افقی معادل زاویه مابین پشت بینی و خط افقی است.ولی این نسبت فقط در 9 درصد  دیده میشود.در 91 درصد افراد زاویه مابین پشت بینی و خط افقی 12 درجه بیشتر از زاویه مابین لاله گوش و خط افقی است. 

*فاصله مابین دو چشم معادل عرض یک چشم است.ولی این نسبت فقط در33درصد افراد دیده میشود.فاصله بین چشم ها  در 52 درصد افراد بیشتر از عرض یک چشم است.در 15 در صد افراد فاصله بین چشم ها اندکی کمتر از عرض یک چشم است.در افراد جذاب  فاصله بین چشمها  2 تا 3 میلی متر بیشتر از عرض یک چشم است.

بخش دوم

*لبه بالایی کاسه چشم  8 تا 10 میلیمتر  جلوتر از قرنیه چشم واقع شده است.در یک پیشانی زیبا ابرو روی لبه فوقانی کاسه چشم قرار دارد. و قله ابرو در لبه  خارجی قرنیه واقع شده.سپس ابرو از روی ستیغ گیجگاهی عبور میکند. تا به لبه خارجی کاسه چشم برسد.لبه خارجی کاسه چشم  12 تا 16 میلیمتر عقب تر از قرنیه واقع شده.اگزوفتالمی و انوفتالمی  بر اساس این فاصله سنجیده میشود.

*گوشه خارجی چشم در زنان معمولی 4.1 میلیمتر بالاتر از گوشه داخلی چشم و در مردان معمولی 2.1 میلیمتر بالاتر از گوشه داخلی چشم قرار دارد.

*محل اتصال پلک پایین و گونه  در نمای نیم رخ دارای فرورفتگی خفیفی است. که در واقع همان محل لبه پایینی کاسه چشم است.لبه پایینی کاسه چشم 2 تا 3 میلیمتر  عقب تر از قرنیه واقع شده.این فاصله هیپوپلازی گونه را نشان میدهد.

بخش سوم

*در زنان زیبا و بسیار زیبا لب بالا همیشه طول و ارتفاعش بیشتر از لب پایین است.

*در زنان بسیار زیبا ارتفاع هم لب بالا و هم لب پایین نسبت به طولشان کوتاه است.

*همچنین در زنان بسیار زیبا میزان تحدب لب بالادر بیشترین حد ممکن است.

*در حالت استراحت لبها ممکن است به هم اندکی بچسبند. یا اینکه تا 3 الی 4 میلی متر از هم فاصله داشته باشند.

*همچنین در حالت استراحت در مردان تا 4 میلیمتر و در زنان تا 6 میلیمتر از دندانهای جلویی را میتوان دید.

*در حالت  لبخند لب بالا باید  در حد لبه لثه باشد. و در حالت خنده شدید فقط مقدار کمی از لثه دیده شود.

*همچنین لبها باید بدون فشاربسته شوند.

*عرض دهان تقریبا مساوی فاصله میان گوشه های داخلی قرنیه دو چشم است.

*فاصله قاعده بینی تا لبه پایینی قرمزی لب پایین مساوی فاصله لبه پایینی قرمزی لب پایین تا انتهای چانه است.این فاصله را باید در عمل بینی مورد توجه قرار داد.

*فاصله میان شکاف بین لبها تا چین چانه ای نصف فاصله میان چین چانه ای تا انتهای چانه است.

*فاصله میان شکاف لبها تا انتهای چانه مساوی عرض دهان است.

*فاصله میان ابرو تا انتهای چانه مساوی عرض صورت در ناحیه اسخوانهای گونه است.این فاصله را باید در عمل بینی مورد توجه قرار داد.

*ثلث پایینی صورت که از قاعده بینی تا انتهای چانه ادامه دارد.شامل دو قسمت است:قسمت بالایی که از قاعده بینی تا قرمزی لب بالا ادامه دارد.این قسمت  یک سوم ثلث پایینی را تشکیل میدهد.و قسمت پایینی که از قرمزی لب پایینی تا انتهای چانه ادامه دارد. و دوسوم ثلث پایینی صورت را میسازد.

صورت زیبا چگونه صورتی است

1-ارتفاع صورت زیبا کمتر از عرض آن است.2-صورت زیبا در ناحیه بین دو استخوان گونه بیشترین عرض را دارد.3-عرض هم پیشانی هم فاصله بین دو زاویه فک زیاد است. اما اندکی  کمتر از فاصله دو گونه اند.4-ارتفاع پیشانی نسبت به عرضش بسیار کم است. وفاصله بین خط رویش مو و قله سر کوتاه است.5-در نمای روبرو بزرگترین قسمت صورت بخش وسط صورت است.6-عرض چشم ها زیاد است. و چون توسط استخوانهای گونه پهن و بینی باریک تحت الشعاع قرار میگیرد. پر بنظر میرسند.7-ریشه و نوک بینی نسبت به پره بینی بالاترند.

توصیه می کنم این مقاله را مطالعه کنید.  عمل بینی کج بصورت تضمینی و مزایا و هزینه

8 -بینی نسبت به صورت کوچک است.9-ارتفاع قرمزی لب در لبهای بالاو پایین زیاد است.

دانش آناتومی در عمل بینی

آناتومی پوست و عضلات

قسمت اساسی آناتومی بینی ضخامت پوست بینی است. که باید قبل از انجام عمل بینی آن را برآورد کرد.ضخامت پوست پشت بینی با پوست سایر بخشهای بینی و نوک آ ن تفاوت دارد.در ریشه بینی یعنی جایی که بینی شروع میشود.

پوست نسبتا ضخیم و متحرک است.پوست در قسمت میانی پشت بینی کمترین ضخامت را دارد. و کاملا متحرک است.در نوک بینی پوست ضخیم و چرب و به زیر چسبیده است.برشهای روی نوک بینی خوب التیام نمی یابند. و رد آنها مشخص میماند.

عضلات بینی.عضلات زیر لایه نا زک زیر جلدی قرار دارند.و در عمل تنفس و حرکت بینی طی خندیدن نقش دارند.و چهار گروه هستند:1-بالا برند ه ها2-پایین برند ه ها3-تنگ کنند ه ها و 4- گشاد کنند ه های بینی.این عضلات زوج و نازک و بسیار سطحی هستند.برخی رگهای خونی بینی در بین عضلات حرکت میکنند.

.بنابراین عملیات جراحی باید در زیر عضلات انجام شود. تا رگهای خونی و لنفاوی واعصاب لطمه نبینند.در جراحی افرادی که نوک بینی شان  طی خندیدن خیلی به پایین حرکت  میکند. یکی از از این عضلات بیش از حد فعال است. و باید آن راقطع کرد.

آناتومی رگهای بینی

اگر طی خندیدن سوراخهای بینی خیلی باز شوند. عضلات مسول باید قطع شوند.جریان خون بینی.از رگهای زیادی تامین میشود. وبسیار غنی است.منشا شایعترین خونریزی بینی از شبکه خونی کیسللباخ است. که در بخش جلویی تیغه میانی بینی قرار دارد.

جریان خونی غنی اجازه التیام سریع و بدون عفونت جراحی بینی را میدهد.بدلیل ماهیت ظریف جراحی بینی که نیازمند محیطی بدون خون میباشد. باید قبل از عمل بوسیله بیحسی موضعی رگهای بینی را تنگ کرد.

این جریان خون غنی هم توسط شریان سبات داخلی و هم خارجی تامین میشود.سرخرگهای پرویزنی و لب بالایی به نوک بینی خونرسانی میکنند.سرخرگ جانبی بینی حتی از انها هم بیشتر خون میرساند.در عمل بینی  که دو رگ قبلی در برش زیر بینی قطع میشوند.سرخرگ آخری بخوبی آن را جبران میکند.

سیاهرگها و رگهای لنفاوی  بینی هم همان مسیر سرخرگها را طی میکند.جراحان زیادی معتقدند ورم بعد از رینوپلاستی بسته کمتر است. ولی این مورد مورد بحث است.  زیرا  در عمل باز هم رگهای لنفاوی و سیاهرگهای زیادی باز میمانند.

آناتومی استخوانها و عضلات بینی:

در محل اتصال استخوان پیشانی و بینی ضخامت استخوان از همه جا بیشتر است.برداشتن قوز در این ناحیه با سوهان و در موارد شدید با بریدن قوز لازم است.قوز قسمت غضروفی هم باید برداشته شود.

شایعترین قسمت غضروفی که برداشتن قوز آن فراموش میشود. زاویه جلویی تیغه وسط بینی است.برداشتن نا کافی این قسمت بخصوص اگر همراه برداشتن بیش از حد یا ضعف مکانیزمهای نگهدارنده نوک بینی باشد.سبب نافرمی بینی بنام منقارپرنده میشود.

طول و ضخامت غضروف و استخوان تشکیل دهنده فوز بینی متغیر است.کسانی که استخوان بینی کوتاه دارند در خطر نشست دریچه داخلی بینی هستند.زیرا غضروفهای بینی برای استحکام خود نیازمند استخوان های بینی اند.

استخوان بینی و غضروفها بویژه در بخش وسطی نزدیک تیغه وسط بینی محکم بهم چسبید ه اند.سوهان زدن محکم سبب جدا شدن اتصال استخوان از غضروف ونافرمی میشود.این محل اتصال هم در سطح هم در عمق توسط پریکندر پوشیده میشود.

قسمتی از غضروف پایینی بینی که به تیغه وسطی بینی متصل میشود. دریچه داخلی بینی را میسازد. که در تنفس بسیار مهم است.عضلات بینی که به غضروف متصل میشود. آن را باز میکنند.زاویه بین این دو 10 تا 15 درجه میباشد.

اسکار و بسته شدن این زاویه از برداشتن بیش از حد غضروف ایجاد میشود.کسانی که  پشت بینی شان بلند است. ریسک این عارضه را دارند.در این افراد تکه ای غضروف مابین  دو ضلع زاویه باید گذاشته شود.آناتومی قسمت پایینی غضروف بالایی بسیار متغیر است.

 غضروف پایینی بینی که اکثر نافرمیهای بینی مربوط به آن است.غضروف بالایی و استخوان بینی باعث قوز بینی میشوند. و غضروف پایینی باعث نوک چهار گوش و جعبه ای میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *